Kubki reklamowe w marketingu producentów słodyczy
W dzisiejszych czasach można dostrzec, że znacząco wzrasta liczba firm produkujących słodycze. Są one bowiem coraz popularniejsze, a przez to coraz bardziej pożądane z punktu widzenia potrzeb społecznych. Wzrost liczby słodyczy i ich producentów prowadzi, w sposób oczywisty, do wzrostu konkurencji między nimi. Konkurencja natomiast prowadzi do wzrostu intensywności ich reklamy. Reklamą o największym zasięgu jest, rzecz jasna, reklama w telewizji oraz innych środkach masowego przekazu. Jest to reklama najpopularniejsza wśród wielu branż, w tym także wśród producentów słodyczy, ale, oczywiście, nie jest to jedyna forma promocji. Producenci słodyczy coraz częściej stosują także inne działania o charakterze marketingowym, w tym także dystrybucję gadżetów reklamowych, czyli przedmiotów przyciągających uwagę atrakcyjnym wyglądem i innymi walorami.
Jako przykład takich gadżetów podać można kubki reklamowe. Są one popularne w marketingu, ponieważ charakteryzują się praktycznym zastosowaniem w życiu codziennym każdego człowieka. Jak wiadomo, tego rodzaju gadżety są najlepsze.
Kubki reklamowe mogą być rozdawane przechodniom na ulicach, co jest najpopularniejszą obecnie metodą dystrybucji. Owo rozdawanie oczywiście odbywa się zwykle w miejscach ruchliwych, gdzie zawsze, albo prawie zawsze, można znaleźć dużo ludzi. Jest bowiem wówczas największa szansa na dotarcie do maksymalnej liczby potencjalnych klientów. A klientem producenta słodyczy może być każdy – dorosły i dziecko.
Gdzie zatem rozdaje się kubki reklamowe? Przede wszystkim w centrach miast, przy ruchliwych skrzyżowaniach, w okolicy zabytków miejskich, przystanków czy dworców, itp. Mogą to być także miejsca, gdzie ludzie przebywają w czasie wolnym, jak parki, plaże czy centra handlowe.
Ponadto też kubki, o których mowa, można rozdawać osobom, które skorzystały z usług firmy. Np. w sklepach spożywczych, które sprzedają dany rodzaj słodyczy. W sklepach takich mogą one być dołączane do większych zakupów, rzecz jasna w sytuacji, w której klient zakupił konkretny produkt.